نقش مكتب اصفهان در آثار هنرمندان گرجي بررسي مي‌شود

پيش همايش «اصفهان عهد صفوي» به بررسي نقش هنر مكتب اصفهان عهد صفوي بر هنرمندان گرجي و بالعكس مي پردازد.

به گزارش خبرگزاري ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري(
CHTN)، دراين همايش كه در گرجستان برگزار خواهد شد، نقش هنرمندان گرجي در هنر مكتب اصفهان عهد صفوي مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

بنابر اين گزارش، پيش همايش مكتب اصفهان پس از ماه مبارك رمضان برگزار مي‌شود و در آن سه سخنران ايراني از سوي فرهنگستان هنر درباره تاثير مكتب اصفهان بر هنرمندان اين كشور مي پردازد. دكتر محمد مهدي هراتي، مشاور همايش مكتب اصفهان يكي از اين سخنرانان است كه درباره دو هنرمند گرجي سخنراني خواهد كرد.

هراتي درباره اين سخنراني مي گويد: «سخنراني من به معرفي دو هنرمند نقاش مي‌پردازد كه شاه طهماسب آنها را در دوران كودكي به ايران مي‌آورد. آنها نقاشي را در دربار او مي‌آموزند و هر دو به شاگردي مظفر علي از نقاشان نامدار مكتب اصفهان در مي‌آيند. يكي از آنها سياوش‌بيگ گرجي از نقاشان شاهنامه طهماسبي مي‌شود و ديگري فرج‌بيگ است كه تعدادي از نقاش‌ هايش در مرقع گلشن موجود است».

او ادامه داد: «فرج بيگ ايران را به قصد گرجستان ترك مي‌كند و در دربار گرجستان بيش از 10 نقاش در مكتب هند و ايراني تربيت مي‌كند. او 68 سال عمر كرد و نقش زيادي در گسترش نقاشي ايراني در گرجستان داشت. سياوش بيگ در ايران ماند و جزو مشاوران شاه عباس شد».

پيش از اين يكي از پيش همايش‌هاي مكتب اصفهان در تاجيكستان برگزار شده و قرار است در هند، تركيه و گرجستان نيز پيش همايش‌هايي برگزار شود.

 

لينك مربوط به مطلب: http://www.chtn.ir/newsShow.aspx?ID=5712

/ 1 نظر / 16 بازدید
پروانه

سلام. خوشحالم که بعد از اين همه مدت غيبت دوباره شروع به فعاليت کردين. gisurvebt warmatebas