گرجیهای ایران

پست الكترونيک

آرشيو

خانه

 

۱۳۸٥/٩/٢٤

 

همایش ادبیات مکتب اصفهان

نمادي با رتايا، ايران شناس گرجستاني نيز درباره" ترجمه هاي گرجي شاهنامه در عهد صفويان" مقاله خود را قرائت كرد. او دوره صفويه را اوج شكوفايي روابط دو كشور ايران و گرجستان دانست و از ترجمه و تقليد به عنوان روزنه ورود ادبيات فارسي به فرهنگ گرجستان نام برد. وي خاطر نشان كرد:« گرجيان قهرمانان شاهنامه را پيش تر و از زمان فارسي باستاني و ميانه مي شناخته اند و اين ادبيات در فرهنگ گرجي به طريق فولكلور و همچنين مكتوب وارد شده است. او همچنين اوج شكوفايي ترجمه شاهنامه را قرن 16 و 17 ميلادي دانست و گفت: «شاهنامه براي گرجيان آن قدر مهم بوده كه اسامي آن به نام هاي محلي گرجي تبديل شده است. البته شايان ذكر است كه گرجي ها به قسمت هاي اساطيري شاهنامه علاقه بيشتري دارند و حكايت پهلواني مربوط به رستم را ترجمه و تقليد كرده اند و به آن «رستمياني» گفته اند

لینک مطلب http://62.220.101.19/news/showone.asp?id=1404&kind1=133&months=8509

 پيام هاي ديگران ()

علی

۱۳۸٥/٩/٢٤

 

نمایشگاه عکس هنرمندان ایرانی در تفلیس برپا شد

باکو، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۵/۰۸/۳۰

نمایشگاه عکس هنرمندان اصفهان و فریدون شهر ، روز سه‌شنبه با حضور وزیر امور آوارگان و مسکن گرجستان ، سفیر ایران در این کشور ، استادان زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسان گرجی در تفلیس برپا شد. 

در این نمایشگاه که در تالار کتابخانه ملی گرجستان ترتیب یافت، عکس‌هایی از آثار تاریخی شهر اصفهان و جنبه‌های مختلف زندگی گرجیان فریدون شهر، به نمایش گذاشته شد. 

"مجتبی دمیرچی" سفیر ایران در گرجستان در سخنانی این نمایشگاه را نمادی از روابط دیرینه و دوستانه ایرانیان و گرجی‌ها و نیز مشترکات فرهنگی و تاریخی دو کشور دانست. 

وی همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشابه را برای توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران و گرجستان مثبت ارزیابی کرد. 

"گئورگی خویاشویلی" وزیر امور آوارگان و مسکن گرجستان در آیین گشایش این نمایشگاه با اشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی گرجستان و ایران هدف از برگزاری این نمایشگاه را شناخت بیشتر مردم دو کشور از یکدیگر خواند. 

"جمشید گیوناشویلی" رییس انجمن دوستی ایران و گرجستان هم در این آیین گفت: ایران از ابتدای استقلال گرجستان تا به حال در مقاطع مختلف بویژه در شرایط دشوار به گرجستان کمک کرده است. 

وی افزود: ایران همچنین در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی همواره از تمامیت ارضی گرجستان حمایت کرده است. 

در این آیین چند تن از دانشجویان و شاعران گرجی اشعاری از امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی و سهراب سپهری شاعر معاصر ایران را به زبان‌های فارسی و گرجی خواندند. 

این نمایشگاه به مدت سه روز ادامه خواهد داشت. 

 لینک مطلب http://www.irna.com/fa/news/view/menu-153/8508303767164523.htm

 

 پيام هاي ديگران ()

علی

۱۳۸٥/٩/٢٤

 

گرجیان اهل قلم در مکتب اصفهان

با همکاری رایزنی فرهنگی گرجستان در ایران، موزه ملی گرجستان ، پژوهشگاه شرق‌شناسی تفلیس و فرهنگستان هنر ، «مکتب فرهنگی هنری اصفهان و آسیای میانه» بررسی می‌شود. همایش «مکتب فرهنگی هنری اصفهان و آسیای میانه» یکی از سری پیش‌ همایش‌های گردهمایی بزرگ مکتب اصفهان است که چهارم آبان ماه در گرجستان برگزار می‌شود. در این پیش‌همایش دکتر محمدمهدی هراتی و استاد سعید مولیانی از ایران به ارائه مقاله خواهد پرداخت و دکتر گیورگی سانیکدزه ، دکتر ایرینا کوشوریدزه،‌ دکتر گریگول برادز، دکتر تیا شورغایا و دکتر نیکولوز ناخوتسریشویلی سخنرانان گرجستانی این پیش همایش هستند. «گرجیان اهل قلم در مکتب اصفهان»، «مکتب اصفهان و هنرمندان گرجی تبار» ، «شاعران گرجی پارسی‌گوی در عهد صفوی» از جمله موضوع مقاله‌هایی است که در این پیش همایش توسط اساتید و محققان ایرانی و گرجی ارائه خواهدشد.     

      

لینک مطلب http://62.220.101.19/news/showone.asp?id=1293&kind1=133

 پيام هاي ديگران ()

علی

علی


لينک ها

گرجيان ايران در تاريخ
گرجيان ايران

نويسندگان

علی

آرشيو من

تیر ۸٦
خرداد ۸٦
آذر ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
آذر ۸٤
آبان ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳

امکانات


  RSS 2.0